روش مطالعه صحیح

 

مطالعه چیست؟ مطالعه ثمر بخش چگونه است؟ از چه طریقی می توان بهتر یاد گرفت و بهتر آموخت؟ چگونه می توان مطالب و کیفیت یادگیری مفاهیم و اصول را در خود ارتقا داد و یادگیری را با معنا ساخت؟ همه اینها از جمله سؤالاتی است که در ذهن دانش آموز و معلم وجود دارد. حال ما در این مقاله می خواهیم مطالعه مؤثر را مرور کنیم. ما می خواهیم هم توانایی مطالعه خویش را تقویت کنیم و هم این مهارت را به دیگران انتقال دهیم. 


● تعریف مطالعه 

قبل از انجام هر کاری باید مراد از انجام آن را دانست بنابراین اولین گام در این مقاله تعریف مطالعه است. 

مطالعه یک فرآیند شرطی و اکتسابی جهت افزایش معلومات است، مطالعه فرآیندی شرطی و اکتسابی است یعنی مرحله به مرحله پیش می رود و دارای بخش های مختلفی مانند، مهارت های قبل از مطالعه، ایجاد آمادگی، پیش مطالعه و... است و یک سری شرایطی دارد. از همه مهمتر باید خود را در طول سال تحصیلی به یک روش خاص مطالعه عادت دهیم. برای این که ما در مطالعه شرطی شویم باید شرایطی را در نظر بگیریم، از جمله مکان مطالعه زمان مطالعه و روش یا تکنیک مطالعه که به شرح هر یک به اختصار می پردازیم. 

● مکان مطالعه 

بهتر است برای مطالعه ثمربخش جای ثابتی را انتخاب کنیم و باز بهتر است پشت میز بنشینیم و مطالعه کنیم. حتی گذشتگان نیز روی زمین درس نمی خوانده اند و از میزهای کوچکی برای کارهای نوشتنی و خواندنی خود استفاده می کرده اند. در مورد نور مطالعه بهتر است از دو ترکیب نوری هم طیف زرد و هم سفید استفاده کنیم تا چشم ها خسته نشود. 

پس استفاده از لامپ مهتابی به تنهایی کافی و مناسب نیست نکته دیگر در باب نور مطالعه این است که حتماً در زمان مطالعه اطرافتان روشن باشد و فقط محلی که درس می خوانید روشن نباشد. 

دمای اتاق باید حدود ۲۵درجه سانتیگراد باشد. منظور این است که وقتی بالباس راحتی در اتاق خود نشسته اید احساس گرمایی زیاد و یا سرما نکنید چرا که یکی از عوامل حواس پرتی و ایجاد خواب آلودگی دمای زیاد اتاق است. 

دکور اتاق هر چه ساده تر و ثابت تر باشد بهتر است. به عبارت دیگر دکور اتاق را مرتب تغییر ندهید و چیزی که تداعی کننده خاطره خاصی باشد در اتاقتان وجود نداشته باشد، هر چقدر فضای دیدتان هنگام مطالعه محدودتر باشد، میزان حواس پرتی تان هم کمتر خواهد بود. 

بهترین جا برای درس خواندن منزل است ولی اگر نمی توانید در خانه درس بخوانید حال به هر دلیلی اعم از جمعیت زیاد خانه، سر و صدا زیاد و... از فرهنگسراها یا کتابخانه ها استفاده کنید. بعضی از افراد در مورد نقش موسیقی هنگام مطالعه نظرات ضد و نقیضی دارند ولی خلاصه مطلب این است که درس خواندن با موسیقی، هماهنگی ندارد پس سعی کنید صادقانه درس بخوانید و با خود رو راست باشید تا موفق شوید. 

● زمان مطالعه 

هیچ قانونی برای زمان مطالعه وجود ندارد. هر وقت که راحت بودید چه صبح زود و چه شب تا دیر وقت می توانید مطالعه کنید و درس بخوانید. ولی سه زمان در یادگیری خیلی مهم است که بهتر است در این زمان ها مطالعه کنید: 

▪ اول صبح: چون تازه از خواب بیدار شده اید و ذهنتان منع قبلی ندارد و مطالب را به راحتی در خود نگه می دارد. پس در برنامه روزانه خود طوری عمل کنید که حتماً اول صبح ها نیم یا یک ساعت بتوانید درس بخوانید. 

▪ آخرشب: به دلیل این که بعد از درس می خوابید وضع بعدی ندارید پس از مطالعه فرصت پیدا می کنند تا از نیمکره راست که جایگاه حافظه کوتاه مدت است وارد نیمکره چپ که جایگاه حافظه بلند مدت است، وارد شوند، برای همین یادگیری افزایش پیدا می کند. 

▪ دوساعت قبل از غروب آفتاب: به دلیل کاهش اشعه کیهانی و نوعی رابطه خورشید با زمین اختلال حواس در این زمان کم می شود، پس سعی کنید از این زمان به خوبی جهت مطالعه ثمر بخش استفاده کنید. البته این سه زمان برای درس خواندن مناسب هستند ولی نباید زمان های دیگر را از دست بدهید. 

از جمله موارد دیگری که برای مطالعه ثمربخش باید رعایت شود و در حیطه زمان مطالعه می گنجد، با معده پر و خالی درس خواندن است که هر دو مضر است. 

● روش یا تکنیک مطالعه 

مطالعه ثمر بخش باید براساس یکی از سیستم های مطالعاتی باشد تا بازده کاری افزایش یابد <مسخاب> م س خ ا ب اول کلمات زیر است: 

مرور، سئوال، خواندن، از برخوانی و بازخوانی. 

رعایت مراحل زیر شاگرد را به صورت فعال در جریان یادگیری درگیر می سازد و زمینه هایی را برای تمرین اطلاعات تازه ای که شاگرد فرا گرفته است، فراهم می آورد. 

▪ گام۱: مرور 

برای آموختن اطلاعات جدید، اولین گام مرور کلی است شما احتمالاً خواهید توانست گام نخست را با نگاه برخلاصه فصول کتاب انجام دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد که اطلاعات فر فصل را با تجارب قبلی خود پیوند زنید و دانش مربوط را در ذهن خویش فعال سازید. 

▪ گام۲: سؤال 

سؤال به شما کمک می کند که به صورت فعال با مواد خواندنی درگیر شوید. در ضمن مرور فصول از خود سؤالاتی بپرسید. یعنی عناوین اصلی و فرعی هر فصل را به <سئوالات باز> تبدیل کنید. تدبیر این است که هدف های خود را به صورت سؤال، مشخص کنید ومطالب جدید را با آنچه از قبل یادگرفته اید، ربط دهید. 

این گام در حد زیادی معنا داری اطلاعات جدید را افزایش می دهد و شما را به صورت فعال درگیر می کند. این کار همچنین به شما کمک می کند که سؤالات امتحانی را پیش بینی کنید. 

▪ گام ۳: خواندن 

مطالب را بخوانید. در ضمن مطالعه سعی کنید که سؤالاتی را که در گام ۲ طراحی کرده اید پاسخ دهید و آنچه را می خوانید با دانسته های قبلی خود ربط دهید. 

▪ گام ۴: ازبرخوانی: 

به محض آن که مطالعه یک قسمت را تمام کردید، توقف و تلاش کنید سئوالاتی را که درباره آن قسمت طراحی کرده اید، پاسخ دهید. این تمرین فعال به شما کمک می کند که از طریق ربط دادن مطالب جدید با اطلاعات قبلی، به متن مزبور معنا ببخشید. 

▪ گام ۵ بازخوانی

جریان بازخوانی موجب صرفه جویی در وقت شما می شود، زیرا ضروری نیست که تمام مطالبی را که قبلاً مطالعه کرده اید، دوباره بخوانید به جای آن، برسؤالاتی که برای امتحان مشکل است تمرکز و بخش های مشکل متن را مطالعه کنید تا بتوانید سؤالات را پاسخ دهید. این گام، ارزیابی یادگیری شماست و در جایی که نیاز باشد امکان تمرین بیشتری را برای شما فراهم می آورد. با این ۵گام نه تنها می توانید توانایی مطالعه خویش را تقویت کنید بلکه می توانید آن را به دیگران نیز آموزش دهید. 

● سخن آخر 

در انتها نکات مهم و کلیدی که می توانند کمک کنند تا یک حالت خوب را به مدت طولانی حفظ کنید و خود را با آن سازگار سازید، را بیان می کنیم. 

▪ برای گرفتن تصمیم جدید نباید تصمیم بزرگی را در ابتدا اتخاذ کرد بلکه باید از تصمیم های کوچک شروع کرد. یعنی دانش آموزی که عادت ندارد درس بخواند نباید یک برنامه ۱۰ ساعته آغاز کند بلکه باید با یک برنامه ۲ساعته شروع کند. برای این که بتواند این روند را ادامه بدهد. 

▪ در موقع ایجاد عادت جدید راندمان بین ۲۱ تا ۴۰ روز کاهش پیدا می کند. 

یعنی هر فردی که می خواهند رفتار جدیدی را آغاز کند باید بداند که در وهله اول نه تنها اتفاق مثبت خاصی نمی افتد بلکه اتفاقات منفی نیز پیش می آید یعنی راندمان کم می شود مثل این که فرد مریض می شود یعنی اگر فرد می خواهد عادتی را در خود ایجاد کند باید ریاضت بکشد و خوش بختانه از آنجا که نام انسان از دور ریشه انس و نسیان گرفته شده است، سریع یک وضعیت را فراموش (نسیان) می کند و به وضعیت جدید (انس) می گیرد. 

▪ منتظر نقطه آغاز برای شروع تحول جدید نباشید. 

نگویید از اول هفته شروع می کنم و یا از اول ماه درس می خوانم هر وقت خواستید تغییری در خود ایجاد کنید آن زمان مناسب است و می تواند آغاز حرکت باشد

/ 0 نظر / 12 بازدید